Podatkowe zmiany 2019 – zaczynamy odliczanie!

Na przełom września i października przypadał pracowity czas dla Ministerstwa Finansów, które pracowało nad licznymi projektami i uzasadnieniami zmian w podatkach. Natomiast końcówka października i początek listopada to gorący okres dla polskiego ustawodawcy, bowiem kolejne projekty ustaw są pilnie procedowane, tak by zdążyć z ich podpisaniem przez Prezydenta RP jeszcze przed 30 listopada. Redakcja bloga pilnie śledziła prace na wszystkich ich etapach, w zakresie tematów które budziły najwięcej kontrowersji czy wątpliwości na bieżąco odnosiłyśmy się do nich w artykułach na blogu.

 

 

 

Nadszedł jednak czas, żeby stanąć z legislacyjną rzeczywistością oko w oko i przedstawić wykaz ustaw, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, a z którymi każdy podatnik powinien się zapoznać. Projektowane zmiany w mniejszym bądź większym stopniu dotkną jednak każdego podatnika – począwszy od osób nieprowadzących działalności gospodarczej, na wielkich spółkach kończąc.

 

Ponieważ ustawy te, co do zasady, tytułowane są jako ustawy o zmianie określonych ustaw podatkowych, w artykule wskazujemy również najważniejsze zmiany, które kryją się w danej ustawie.

 

Niestety, zarówno objętość projektowanych zmian, jak i bardzo szeroki ich zakres, mnożą obawy nie tylko przeciętnego Kowalskiego, lecz również osób zawodowo zajmujących się podatkami – projektowane zmiany (które zupełnie nie na wyrost można nazwać rewolucją) wcale nie wpisują się w szumie zapowiadany przez Ministerstwo Finansów prosty, przejrzysty i przyjazny system podatkowy. Już sama ilość projektowanych zmian, ich rozległy obszar oraz wysoki stopień skomplikowania świadczy o tym, że wraz z początkiem Nowego Roku rozpocznie się obowiązywanie przepisów niełatwych, niejednoznacznych i nieprzystępnych, a czasami nawet wręcz niezrozumiałych.

 

Redakcja Bloga stanie jednak na wysokości zadania i będzie Wam towarzyszyć w zmaganiach dotyczących zapoznania się ze zbliżającymi zmianami oraz podjęcia próby odnalezienia się w nowej podatkowej rzeczywistości.

 

Dotychczas na naszym blogu pojawiły się następujące artykuły dotyczące zmian:

 

 1. w opodatkowaniu kryptowalut,

 2. w leasingu aut służbowych,

 3. w dokumentacji cen transferowych,

 4. w opodatkowaniu podatkiem VAT bonów,

 5. w opodatkowaniu CIT firm inwestujących w najem nieruchomości,

 6. w klauzuli o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania,

 7. w podatku od przychodów z budynków.

   

Nie poddajemy się jednak i będziemy dalej wspierać Was w procesie odnalezienia się w tym gąszczu przepisów – dlatego też w najbliższym czasie spodziewajcie się na blogu kolejnych artykułów, dotyczących najważniejszych zmian w podatkach.

 

Z takim pozytywnym nastawieniem przejdźmy do meritum tego wpisu – oto obiecany wykaz projektów ustaw wchodzących w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.

 

 

 

 

 

 • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, druk nr 2862, 3 października 2018 roku odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie, tzw. „ustawa upraszczająca”

  • likwidacja określonych obowiązków informacyjnych,

  • wydłużenie terminów na dokonanie wyboru sposobu i formy opodatkowania,

  • podwyższenie przychodów uprawniających do uzyskania statusu małego podatnika z 1,2 mln euro do 2 mln euro,

  • wprowadzenie możliwości jednorazowego odliczenia straty o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł,

  • możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości pracy małżonka podatnika, współpracującego z tym małżonkiem – przedsiębiorcą,

 

 

 

 

 

 

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

 

 

Please reload

kpod_team.PNG
Szukaj po tagach
Please reload

Media
 • Facebook Social Icon
 • YouTube Social Icon

Znajdziesz nas również

RSS Feed
 • White Facebook Icon
 • White YouTube Icon