Pierwsze śliwki robaczywki?

Wydane objaśnienia Ministra Finansów dotyczące zastosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w odniesieniu do robót budowlanych świadczonych przez podwykonawców na rzecz podatników VAT czynnych na nie wiele się zdadzą.

Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia nie jest na tyle skomplikowane, co klasyfikacja robót budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, co, do których ma on zastosowanie.

Jaki symbol PKWiU?

Problem pojawia się przy klasyfikacji robót budowlanych, które korzystają z mechanizmu odwróconego obciążenia w VAT.  Załącznik nr 14 poz. 2 - 48 do ustawy o VAT, zawiera katalog robót budowlanych, niestety niesprecyzowany na tyle, aby podatnik samodzielnie bez żadnych wątpliwości i zastrzeżeń mógł z łatwością przyporządkować świadczoną przez siebie usługę do właściwego symbolu PKWiU.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Jak, prawidłowo przyporządkować świadczone roboty budowlane do właściwego symbolu PKWiU, kiedy załącznik zawiera niesprecyzowany, co do rodzaju wykonywanych czynności katalog robót budowlanych?  

Klasyfikacja danej usługi wymaga sięgnięcia do klasyfikacji statystycznej i sprawdzenia, co kryje się pod danym symbolem PKWiU.  Nie jest to zadanie łatwe, bowiem PKWiU składa się z 21 sekcji, a te z kolei z działów, które z kolei zawierają grupy.

Odnalezienie właściwej grupy PKWiU, nie zawsze jednoznaczne jest z sukcesem prawidłowej klasyfikacji świadczonej usługi.

Pojawiają się, pytania i wątpliwości:

  • Jakie roboty budowlane kryją się pod tajemniczą nazwą „Pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane”?

  • Czy montaż grzejnika w mieszkaniu to roboty budowlane związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych?

  • Czy montaż mebli kuchennych na wymiar to roboty instalacyjne stolarki budowlanej? Jeżeli tak, to, czym różnią się od montażu kuchennych zabudów meblowych?

  • Czy montaż i dostawa towarów to jedna usługa?

Te i wiele innych pytań pojawia się podczas podjętej próby klasyfikacji świadczonych przez podwykonawców usług.  Katalog robót budowlanych z załącznika nr 14 do ustawy o VAT, jest katalogiem na tyle ogólnym, że rodzi poważne trudności – jak to często w podatkach bywa, co do prawidłowej klasyfikacji świadczonych usług.

 

(Nie)przydatne objaśnienia

Wydane przez Ministra Finansów objaśnienia nie rozwiązały problemu podatników. Oczywiście można wystąpić z wnioskiem o nadanie symbolu klasyfikacyjnego do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi jak prawidłowo zaklasyfikować daną robotę budowlaną, ale chyba nie o to chodziło ustawodawcy wprowadzając mechanizm odwrotnego obciążenia dla robót budowlanych.

Jasnym wydaje się, ze mechanizm ten miał na celu zaniechaniu oszustwom w zakresie podatku VAT.  Jednak chyba przede wszystkim celem ustawodawcy powinno być stworzenie jasnego przejrzystego prawa, dla wszystkich obywateli. Na razie pojawiają się same problemy, bowiem podatnicy nie wiedzą jak mają to prawo stosować.

Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie wszystko się „objaśni”. Póki, co pozostało nam chyba tylko czekać być może na kolejne objaśnienia Ministra Finansów, może teraz do załącznika nr 14 do ustawy o VAT.

 

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

kpod_team.PNG
Szukaj po tagach
Please reload

Media
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Znajdziesz nas również

RSS Feed
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon