• White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

Znajdziesz nas również

RSS Feed

Idą święta.. z talonami, bonami i kartami przedpłaconymi

 

Karp z szefem

W artykule tym pomijam kwestię spożywania karpia przy jednym stole przez pracownika i pracodawcę - ta bodaj nie rodzi skutków podatkowych. Skupię się na innych zagadkach fiskalnych, od których nawet w Święta nie uciekniemy :-).

 

Św. Mikołaj z talonem ale też z PIT-em

Jak Święta to i prezenty. Pracodawcy często decydują się na przekazanie na rzecz swoich pracowników drobnych upominków, często w postaci bonów, talonów, teraz coraz częściej również kart przedpłaconych.

Co z wartością prezentu, który otrzyma pracownik? Czy to dla niego prezent w czystej postaci?

Otóż nie zawsze. Bony, talony oraz karty przedpłacone sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy,  są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dotyczy to również każdego innego świadczenia na rzecz pracownika zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej).  Oznacza, to, iż wartość bonu czy talonu na który opiewa ten znak, pracodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia pracownika i opodatkować stawką 18% bądź 32%.

 

Zakładowy Fundusz Św.... Mikołaja  bez PIT ale za to z kartą przedpłaconą

Nieco korzystniej wygląda kwestia prezentów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenia pieniężne czy rzeczowe dla pracowników do kwoty 380 zł w roku podatkowym z tego Funduszu korzystają ze zwolnienia w PIT, za wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.  

Pracodawcy zatem decydują się na wręczanie pracownikom tzw. kart przedpłaconych. Karty przedpłacone to rodzaj pieniądza elektronicznego - traktowana jako rodzaj świadczenia pieniężnego (czyli coś co nie jest talonem czy bonem).  Jeśli pracownik otrzyma ten rodzaj prezentu od pracodawcy do kwoty 380 zł w roku, wówczas pracownik nie poniesienie kosztu podatku. Trzeba jednak pamiętać, iż środki finansowe z Funduszu wiążą się z finansowaniem działalności socjalnej. Oznacza to, że pracodawca nie może wydatkować pieniędzy dowolnie. Wydatkując pieniądze z ZFŚS należy wziąć pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną pracownika, co zwykle przedkłada się na zróżnicowaną wartość prezentów.

 

 A co z kosztami po stronie Świ. Mikołaja (pracodawcy) ?

Jeśli prezent zostanie sfinansowany ze środków obrotowych spółki, pracodawca ma prawo zaliczyć go w ciężar kosztów uzyskania przychodów myśl ogólnej zasady zaliczenia wydatków do kup (art. 15 ust. 1 CIT; art. 22 ust. 1 PIT).

Jeśli natomiast upominek zostanie wydatkowany ze środków ZFŚS, już niestety nie. Ustawodawca wprost w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 42 PIT czy art. 16 ust. 1 pkt 45 CIT, nie ma prawa uznania w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 

CDN...

Please reload

Szukaj po tagach
Please reload

Media
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon